טלפון: 03-533-2720 | כתובת: הפלדה 3, אור יהודה

מהו יפוי "כוח מתמשך" ואיך הוא עוזר לנו לתכנן את עתידנו?

ייפוי כוח מתמשך הנו מסמך משפטי חדש המחליף, במקרים רבים, את מוסד האפוטרופסות המסורבל, ומאפשר לאדם, הממנה את מיופה הכוח, לתכנן את עתידו בשלב בו הנו בעל יכולת ומסוגלות לקבל החלטות ולבצע פעולות.
ייפוי כוח המתמשך מבוסס על בחירה אישית של הממנה ועל מערכות יחסים משפחתיות או חברתיות של קרבה ואמון. הממנה בוחר בן משפחה ו/או אדם אחר הקרוב אליו או איש מקצוע, המהימנים עליו ואשר הוא סומך עליהם לשמש מיופי כוחו, אלא שהיתרון בהסדר חדש זה הוא שאין מנגנון פיקוח שוטף, כפי שחל במינוי אפוטרופוס.
בייפוי הכוח מתמשך, ניתן משקל רב לרצון האדם הממנה והוא רשאי לקבוע כבר עתה, בעודו עצמאי, מי הוא האדם המהימן עליו אשר ידאג לצרכיו בתקופה בה יזדקק לכך, ובמקרים רבים אף ללא צורך בפנייה לבית המשפט או לאפוטרופוס הכללי.
התיקון לחוק, מאפשר לאדם לערוך יפוי כוח אשר ממשיך לחול גם לאחר שהאדם איבד כשירותו המשפטית, מכאן נגזר שמו "מתמשך", אך זאת בתנאי שייחתם " יפוי כוח מתמשך " בהתאם לתנאים הקבועים בחוק, לרבות חובת הפקדתו של ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי אשר מנהל מאגר הפקדות של ייפויי כוח מתמשכים, ועריכתו ע"י מי שהוסמך לכך.
הממנה זכאי לשנות את ייפוי הכוח המתמשך על ידי הפקדת ייפוי כוח מתמשך חדש או לבטלו בכל עת, ובלבד שהממנה לא הגביל את עצמו לערוך שינויים או לבטלו במסגרת ייפוי הכוח עצמו.
החוק מגדיר מי כשיר למנות מיופה כוח ומי כשיר לתפקיד כמיופה הכוח:
הממנה – הממנה חייב להיות תושב ישראל, בגיר (כלומר – מי שגילו מעל 18) המבין את משמעות ייפוי הכוח המתמשך, מטרותיו ותוצאותיו.
מיופה הכוח – איש אמון של הממנה, להבדיל מאדם שימלא את תפקיד מיופה הכוח במסגרת עיסוק מקצועי, כגון עו"ד. לפיכך מיופה הכוח חייב להיות אדם "יחיד" (כלומר מי שאינו תאגיד) מעל גיל 18.
החוק קבוע תנאי סף לכשירות לשמש כמיופה כוח:
• בגיר מעל 18 שנה.
• יחיד ולא תאגיד.
• כשיר משפטית
• פושט רגל שלא קיבל הפטר ומוגבל באמצעים, אינו יכול להיות מיופה כוח בעניינים הנוגעים ברכוש.
ייפוי הכוח המתמשך יכול להינתן בתחום רפואי, אישי, רכוש, ובכל תחום שהאדם הממנה מעוניין בו.
הנחיות מקדימות
בנוסף, במסגרת ייפוי הכוח המתמשך, הממנה רשאי לתת הנחיות מקדימות למיופה הכוח שיכוונו אותו לעשיית הפעולות בהן הוא חפץ, איזה פעולות הוא מוסמך לעשות בשמו, לרבות הוראות אישיות כגון: האם הוא מסכים להתגורר בבית אבות, האם הוא מעוניין במטפל אישי וכד'.


האמור לעיל אינו אלא תיאור תמציתי של התיקון לחוק. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי .
• מיכאל אבירם, עו"ד, מגשר ונוטריון, בוגר אוניברסיטת ת"א, מוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך, בעל ניסיון וותק של למעלה מ- 25 שנים, בתחום דני משפחה ומקרקעין.

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן